
Kari Männistö
myyntipäällikkö, Metsähallitus
Kuva: Pekka Koski
Metsähallituksella on tarjolla monenlaisia tontteja eri puolella Suomea sekä vesistöjen rannoilla että tuntureilla.
Metsähallitukselta löytyy tontteja lähes kaikista Suomen matkailukeskuksista. Suosituimmat niistä ovat myyntipäällikkö Kari Männistön mukaan Ylläs, Levi, Iso-Syöte ja Saariselkä.
– Rauhallisempaa ja pienempää paikkaa hakevalle soveltuvat Olos, Luosto, Sallatunturi, Pikku-Syöte, Taivalvaara, Ukkohalla ja Paljakka.
Rantatonteilla houkuttimena on upea suomalainen luonto. Tuntureiden matkailukeskuksissa on lisäksi tarjolla ympärivuotiset palvelut ja laaja valikoima harrastusmahdollisuuksia.
Työtehoa nostattavalle lenkille vaikka kesken päivän
Matkailukeskuksissa tonttialueita löytyy niin palveluiden välittömästä läheisyydestä kuin kauempaa. Kaupat ja kahvilat ovat yleensä kävelymatkan päässä.
– Kaikille matkailukeskustonteille menee tie, niihin saa sähköt ja vedet sekä nopeat tietoliikenneyhteydet. Ne sopivat siten erinomaisesti työn ja vapaa-ajan yhdistämiseen, Männistö sanoo.
Männistö kertoo, että monet mökkivalmistajat ovat muokanneet mallistojaan niin, että mökkeihin on helppo järjestää etätyöpiste. Matkailukeskuksissa on myös erillisiä etätyötiloja, joissa voi työskennellä rauhassa.
– Moni arvostaa sitä, että harrastusmahdollisuudet ovat vieressä ja pienellä, työtehoa nostattavalla lenkillä voi käydä vaikka kesken päivän.

Rantatontti on edelleen monen unelma
Metsähallituksella on myös laaja valikoima rantatontteja eri puolilla Suomea. Niiden varustelutaso vaihtelee.
– On kaikilla mukavuuksilla varustettuja tontteja, mutta myös niin sanottuja erätontteja, joilla ei ole sähköverkkoa eikä vesihuoltoa, mutta sitäkin paremmat mahdollisuudet metsästykseen, kalastukseen, marjastukseen ja luonnosta nauttimiseen, Männistö kertoo.
Rantatonteissakin kysyntä on nyt niissä kohteissa, joista voi rakentaa ympärivuotisia lomanviettopaikkoja.
Tulevan kesän TOP 3 rantatontit:
Valoisien mäntykangastonttien luonnonhiekkarannat avautuvat etelään tai länteen, ja pienempienkin järvien tonteilla on venevalkamaoikeus Pihlajaveden puolelle. Jopa saaritonteilla on kunnallistekniikka.
Koloveden kansallispuiston kulmalla, Pilpan kanavan kupeessa on etelärantaisia tontteja sähköliittymin varusteltuna. Saareen on tieyhteys mantereelta, joten autolla pääsee perille asti. Oman tontin rannasta voi veneillä vaikka Saimaalle saakka!
Vain 10 minuuttia Puumalasta ja kivenheitto Saimaalta – Puumalan Laakkoon, Ummistonveden rannalle voi rakentaa vapaa-ajan asunnon tai omakotitalon. Reilunkokoiset tontit sijaitsevat hyvien yhteyksien ja erinomaisten palveluiden lähellä.
Tiesitkö?
Kaikki Metsähallituksen tontit on mahdollista myös vuokrata. Jos vuokratontille rakennetun mökin myy pois, sen ostajalla on edelleen mahdollisuus pysyä vuokralla tai ostaa tontti omakseen.
Mökki on myös helpompi myydä, kun ostaja pääsee vähemmällä rahalla mökkiin ja tonttiin kiinni. Yritykset voivat vähentää vuokrakulut verotuksessaan.